طنز؛ شرخر ملی در خدمت مردم!

هر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید از همه ظرفیت‌هایش استفاده کند. دکتر روحانی هم همیشه تاکید کرده است که ما باید با تمام توان برای پیشرفت کشور تلاش کنیم و از همه ظرفیت‌ها بهره ببریم. لابد می‌گویید چگونه می‌شود از ظرفیت‌ها بهره برد. با مثال توضیح می‌دهم.

ایسنا: هر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید از همه ظرفیت‌هایش استفاده کند. دکتر روحانی هم همیشه تاکید کرده است که ما باید با تمام توان برای پیشرفت کشور تلاش کنیم و از همه ظرفیت‌ها بهره ببریم. لابد می‌گویید چگونه می‌شود از ظرفیت‌ها بهره برد. با مثال توضیح می‌دهم.

الآن در کشور چیزی حدود 100 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی وجود دارد، یعنی یک‌سری از دوستانی که گردن‌شان کلفت و خون‌شان رنگین‌تر است از بانک‌ها وام گرفته‌اند و بعد به دلیل همان گردن کلفت و زور بازو و آشنای کلفت‌تر از گردن، عشق‌شان کشیده است پول بانک را برنگردانند. در علم اقتصاد به این دوستان استمهالیون می‌گویند. یعنی به جای عمل شنیع اختلاس عمل انسانی استمهال را انجام می‌دهند،‌ یعنی مثلا 10 میلیارد تومان وام می‌گیرند و بعد برای پرداخت آن هی مهلت می‌گیرند، هی مهلت می‌گیرند، آن‌قدر مهلت می‌گیرند که دیگر کاری از دست کسی برنمی‌آید. یعنی در مقاطع زمانی مختلف به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و تنها سود دوران سررسید گذشته را به بانک پرداخت و اصل بدهی را استمهال می‌کنند و آن را نمی‌پردازند و این وجوه در حساب‌شان باقی می‌ماند.

الآن دولت و قوه‌ قضاییه و بانک‌ها و پلیس 110 و گشت ارشاد و یگان ویژه هم نمی‌توانند پول بیت‌المال را از حلق این دوستان بیرون بکشند چون حلق‌شان حلق معمولی نیست و حلقی ویژه است. این‌جاست که باید از ظرفیت‌های جامعه استفاده کنیم. پیشنهاد ما برای دریافت معوقه‌های بانکی از بدهکاران کلان بانکی، استخدام شرخر ملی است. بله شرخر ملی. ما یک ظرفیتی در کشور داریم به نام صنف محترم شرخران. این دوستان همان‌طور که از نام‌شان پیداست دنبال شر می‌گردند. شرخرها اغلب در خدمت همین دوستان استمهالی هستند اما اگر ما بتوانیم شرخرها را در خیانت آن‌ها قرار دهیم می‌توانیم معوقه‌های بانکی را پس بگیریم.

پس پیشنهاد می‌کنیم یک یگان ویژه از شرخران درست کنیم تا آن‌ها با استفاده از روش‌های شرخری پول بیت‌المال را به بیت‌المال برگردانند. توجه داشته باشید که این شرخرها وقتی در قالب طرح شرخر ملی کار می‌کنند دیگر آن شرخر گذشته نیستند و در واقع نجات‌دهنده کشور محسوب می‌شوند. اتفاقا بسیاری از طرح‌های موثر مُقر آمدن همچون گونی پیچ کردن افراد را ابتدا همین شرخرها باب کردند و بسیار از آن نتیجه گرفتند.

حتی بانک‌ها از این پس می‌توانند خدمات ویژه شرخری را هم به مشتریان ارایه کنند چون همیشه یک ایرانی چیزی دست یک ایرانی دارد که آن ایرانی آن چیز را به آن ایرانی پس نمی‌دهند و به ورود شرخر به قضیه نیاز است.

باقی بقای‌تان!

رضا ساکی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه