مراقب روح حساس و لطیف بچه‌ها باشید

مراقب روح حساس و لطیف بچه‌ها باشید

شهرزاد: کودکان از رفتارهای بزرگتر‌ها درس می‌گیرند. قدرت دریافت و به ویژه تقلید آن‌ها از کارهای بزرگتر‌ها قوی‌ است و هر کار بد یا خوب ما می‌تواند در آن‌ها‌‌ همان تاثیر را بگذارد.

 

مراقب روح حساس و لطیف بچه‌ها باشید - تصویر 1

 

بسیاری از اوقات بدون توجه به این‌که بچه‌ها ناظر ما هستند کارهایی انجام می‌دهیم یا حرف‌هایی می‌زنیم که خلاف مسائل تربیتی آن‌هاست و بی‌توجهی به این امر، زیان‌های غیر قابل جبرانی به بار خواهد آورد. طرح این مطالب یا رفتار‌ها در حضور کودکان الزامی است.

 

در زیر با پوزش از تمام اولیا محترم که توجه کافی دارند به چند نمونه اشاره می‌شود.

 

۱-مشاجرات خانوداگی

 

از قدیم گفته‌اند در دعوا نان وحلوا پخش نمی‌کنند. در مشاجرات‌ گاه انسان از کوره در می‌رود و سخنانی می‌گوید یا نسبت‌هایی را می‌دهد که نه شایسته خود و نه مناسب روحیه کودکان و خردسالان است. بهتر است اگر اختلاف یا نظر مخالفی نسبت به یکدیگر داریم دور از دید و شنید بچه‌ها صورت پذیرد.

 

۲-لطیفه‌ها و جک‌های خارج از محدوده

 

بزرگتر‌ها با ظرفیت بالا و معمول بودن برخی لطیفه‌ها بین خودشان مطالبی را ردوبدل می‌کنند. اما آیا همه آن‌ها برای بچه‌ها هم متناسب است؟ به ویژه اگر از صراحت لهجه و الفاظ خاص نیز استفاده شود. معمولاً در حضور بچه‌ها از نکات سالم استفاده کنید.

 

۳-پوشش مناسب در خانه

 

چون منزل را محل استراحت و آرامش خود می‌دانیم نباید به خود اجازه دهیم با هر پوششی به ویژه مادران محترم در خانه ظاهر شویم. قدرت گیرندگی و ضبط تصاویر از حرکات در کودکان قوی است و این حرکت‌ها در بحران بلوغ و آغاز شکوفایی غریزه جنسی، آن‌ها را تحت تاثیر آثار منفی خود قرار می‌دهد.

 

حمام بردن خردسالان نیز از این قانون پیروی می‌کند و به ویژ ه اگر پسربچه‌ها به وسیله پدر حمام بروند بهتر است.

 

۴- مهمانی‌ها و جشن‌ها

 

چون در عروسی‌ها یا مهمانی‌ها هرگونه حرف و سخن ردو بدل می‌شود روح حساس و لطیف بچه‌ها تک تک آن‌ها را در حافظه خود ذخیره کرده و پس از مدتی با بازنگری و تخیل آن صحنه‌های فوق را دوباره زنده خواهند کرد.

 

بهتر است اولیا محترم به این نکات توجه داشته و مهمانان گرامی را نیز اجمالی توجیه کنند. مسئله حجاب، محرم نامحرم، حرکات موزون و غیرموزون، سخنان مربوط و نامربوط برخوردهای زننده یا مناسب همه در این مقوله قرارمی‌گیرند که به اشاره مختصر استفاده می‌کنیم.

 

۵-مسافرت‌ها

 

در اغلب مسافرت‌های خانوادگی مسئله فوق (بند ۴) نیز به وضوح دیده می‌شود به ویژه در وسیله نقلیه اگر تعداد زیاد و جا نیز کم باشد و تراکم جمعیت باعث برخی مسائل شود.

 

هنگام خواب در چادرهای مسافرتی یا پارک‌ها و ویلا‌ها رعایت نکات اخلاقی بسیار ضروری است. عواقب رعایت نکردن مسائل رفتاری و اخلاقی، آینده بسی��ر بدی را برای بچه‌ها رقم خواهد زد.

 

۶-اعتیاد والدین یا دیگر بستگان

 

متاسفانه خانواده‌هایی که در آن‌ها معتاد وجود دارد، مشکلات بیشتری دامن‌گیر آنان می‌شود. بی‌حوصله بودن فرد معتاد، ‌گاه بددهنی در حضور بچه‌ها، استعمال مواد مخدر و نحوه برخورد با مسائل گوناگون توسط معتاد اثرات بسیار بدی در تربیت آینده دلبندان شما به جای می‌گذارد.

 

دود سیگار و مواد مخدر برای ریه‌های ظریف و حساس بچه‌ها بسیار مضر است و پزشکان متخصص در این زمینه توصیه‌های جدی دارند که می‌شود به سایت‌های مربوط مراجعه کرد.

 

۷- استفاده از ماهواره و فیلم‌های خاص

 

استفاده نامناسب از ماهواره و دیدن فیلم‌های مبتذل در حضور کودکان اساس و بنیاد اخلاقی آنان را دگرگون ساخته و تار و پود تربیت و اخلاق آنان را برباد خواهد داد.

 

ما توصیه‌هایی برای این گونه والدین و بستگان آن‌ها داریم که خود نیز از این قبیل فیلم‌های مستهجن استفاده نکنند. توصیه اکید داریم که در حضور بچه‌ها و بیدار بودن بچه‌ها هرگز به این قبیل برنامه‌ها نزدیک نشوند.

 

بلوغ زودرس، دوست‌یابی‌های غیرشرعی و غیر اخلاقی، ارتباطات نامشروع و عواقب وخیم آن نتیجه استفاده از این قبیل برنامه‌ها در حضورکودکان است.

 

۸-احساس، عشق، عاطفه

 

این سه کلمه بسیار دوست داشتنی هستند اما بیان احساس عشق به همسر، نزدیک شدن بیش از حد معمول به او، به کار بردن الفاظ خاص عاشقانه و حاد، اعمال عاطفه زناشویی بیش از متعارف، انجام حرکات ویژه-هر چند کم-در ذخیره‌سازی ذهن بچه و به کارگیری زودرس آن در همسالان خود، از حجم پاشیدگی روانی و اخلاقی بچه‌ها چیزی نیست که بشود تکرار کرد.

کودک
خانواده
لطیفه
میهمانی
جشن
مسافرت
اعتیاد
ماهواره
فیلم
مشاجرات خانوادگی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه