واکسیناسیون در بخش خصوصی و دولتی، چه تفاوت‌هایی دارند؟

واکسیناسیون در بخش خصوصی و دولتی، چه تفاوت‌هایی دارند؟
روزنامه سلامت: با همه شب‌بیداری‌ها و مشکل‌های روزها و هفته‌های اول ورود نوزاد کوچولویتان، ماه‌ها سپری می‌شوند و به موعد واکسیناسیون ۳ماهگی می‌رسید.
 
واکسیناسیون در بخش خصوصی و دولتی، چه تفاوت‌هایی دارند؟ - تصویر 1
 
باور رایجی که اغلب پدرها دارند این است که واکسیناسیون در بخش خصوصی و مطب‌ها کیفیت بهتری نسبت به واکسن‌های ارایه شده در مراکز بهداشتی دارد. آنها گاهی به همین دلیل، برنامه واکسیناسیون کودک را دچار تاخیر یا اشکال می‌کنند و اگر هم کسی تذکری بابت این موضوع به پدر بدهد، قبول نمی‌کند.
 
ما این دغدغه شایع را با اساتید دانشگاه مطرح کردیم و در مورد اینکه هیچ تفاوتی در کیفیت واکسن‌ها در بخش دولتی و خصوصی وجود ندارد مطمئن شدیم. اساتید دانشگاه متفق‌القول‌اند که: «این تفکر که واکسن‌های بخش خصوصی اثر بهتری دارند صحیح نیست.
 
اینکه برخی افراد واکسن یک بیماری را دریافت می‌کنند ولی باز هم دچار آن بیماری می‌شوند نشان‌دهنده این نیست که آن واکسن تاثیر چندانی نداشته یا کیفیت‌اش نامطلوب بوده است. بلکه پاسخ بدن افراد به واکسن‌های مختلف متفاوت است و نباید موارد استثنایی شکست واکسیناسیون به دلسردی خانواده‌ها منجر شود.»
 
این نگرانی در روزهایی که قرار است واکسن برای کودک شما تزریق شود مختص شما نیست و بیشتر والدین مانند شما هستند.
 
اگر همسر شما طاقت ندارد هنگام واکسیناسیون نوزاد ۳ماهه‌‌تان را در آغوش بگیرد و مراقب باشد تا در هنگام تزریق ثابت بماند، شما همراه او بروید یا از مادر خود یا همسرتان بخواهید همراه او شوند.
 
در مورد توصیه‌های بعد از واکسیناسیون یعنی مصرف قطره استامینوفن تب‌بر و کمپرس محل تزریق نیز دقت کنید چون اگر استامینوفن را به موقع به شیرخوار ندهید تب می‌کند. همسرتان می‌تواند با در آغوش کشیدن کودک و شیردهی پس از واکسن زدن به کودک آرامش دهد.
 
اگر نوزاد کوچولوی شما به نظرتان ضعیف است و حس می‌کنید چند تزریق را در یک مرحله نمی‌تواند تحمل کند یا امکان دارد عارضه‌ای برایش داشته باشد بهتر است نگران نباشید.
 
مطالعه‌های وسیعی در مورد سن مناسب برای واکسیناسیون و اینکه کدام واکسن‌ها بی‌خطر و در عین حال مفیدند انجام شده است و ثابت شده اینها با هم تداخل ندارند.
واکسن
تزریق
نوزاد
کودک
همسر
واکسیناسیون
والدین
آغوش
شیردهی
شیرخوار
دلسردی
کیفیت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه