چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟

چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟

تبیان: با این‌که کودکانی که در ماه‌های گرم سال به دنیا می‌آیند کمتر دچار سرماخوردگی و زکام در هفته اول پس از تولدشان می‌شوند، اما در این زمان نیز کودک شما به مراقبت‌های ویژه ای نیاز دارد تا سالم و راحت باشد.

 

خیلی گرم است؟

 

کودکان تازه به دنیا آمده توانایی این را ندارند که به شما بگویند که هوا گرم یا سرد است، امّا راه‌هایی وجود دارد که شما می توانید آن را چک کنید. دست‌تان را از زیر لباس بر روی پشت کودک‌تان قرار دهید یا می‌توانید پشت گردن او را لمس کنید. این‌جاها باید گرم باشند نه داغ و نه سرد.

 

لمس کردن دست یا پاهای نوزاد راه دقیقی برای این نیست که بگوییم او سردش است یا گرمش؛ چراکه دست و پاهای نوزاد معمولاً کمی سردتر از دیگر اندام های بدن اوست.

 

چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟ - تصویر 1

 

پوشش

 

بر طبق یک قاعده ی کلی، نوزاد شما به یک لایه لباس بیشتر از شما نیاز دارد. برای مثال هنگامی که شما یک تی‌شرت می‌پوشید، کودک‌تان باید یک زیرپوش و یک تی‌شرت بپوشد.

 

در هوای خیلی گرم، کودک شما ممکن است به لباس کم‌تری نیاز داشته باشد. لباس‌های پنبه‌ای یا نخی برای تابستان نوزادان بسیار مناسب است، چراکه هم سبک است و هم تنفس پوستی کودک با آن به راحتی امکان‌پذیر است.

 

چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟ - تصویر 2

 

محافظت در برابر آفتاب

 

پوست نوزاد شما نرم و لطیف است و مقاومتی در برابر نور آفتاب ندارد. از سایبان‌های مخصوصی که برای کودکان در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از یک پوششی برای روی صندلی ماشین یا کالسکه بچه کمک بگیرید تا وقتی به این طرف و آن طرف می‌روید، کودک‌تان از نور آفتاب در امان باشد.

 

زمانی که در پارک و یا ساحل دریا هستید، تلاش کنید تا جایی که سایه است را برای نشستن انتخاب کنید یا از یک چتر یا چادر مسافرتی برای ایجاد سایه برای کودک‌تان کمک بگیرید.

 

چگونه ا�� نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟ - تصویر 3

 

مراقب کم‌آبی باشید

 

اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می‌کند باید بدانید که ابتدای شیر کمی آبکی‌تر و رقیق‌تر است که نیاز نوزاد به تشنگی را برطرف می‌کند و هر چه شیر بیشتر مکیده می‌شود، شیر غلیظ‌تر و چرب‌تر می‌شود که در واقع غذای نوزاد است و گرسنگی او را برطرف می‌سازد؛ پس نوزاد شما اگر شیر مادر می‌خورد به هیچ مایعی به جز شیر مادر نیاز ندارد، اما باید دقت داشته باشید که فواصل شیردهی را کوتاه‌تر کنید تا بتوانید نیاز نوزاد به مایعات یا همان آب‌رسانی را برطرف کنید.

 

اما اگر کودک شما از شیر خشک استفاده می‌کند به آب جوشیده سرد علاوه بر شیر بطری‌ای که می‌خورد، نیاز دارد. (دقت داشته باشید که این آب باید توسط بطری و یا قاشقی که کاملاً تمیز است به نوزاد داده شود). این کار بدین منظور صورت می گیرد که او مایعات کافی را در هوای گرم دریافت کرده باشد و دچار کم‌آبی نشود.

 

چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟ - تصویر 4

 

خواب

 

در روزها و شب‌های گرم تابستان، ممکن است شما متوجه شوید که نوزادتان به سختی به خواب می‌رود. بعضی از پنجره‌های اتاق خواب نوزاد را باز کنید تا اتاق‌اش خنک‌تر شود، اما مطمئن شوید که گهواره یا تخت نوزاد در معرض مستقیم باد نباشد.

 

اگر نمی‌توانید پنجره را باز کنید، می‌توانید از یک فن الکتریکی در اتاق کودک‌تان استفاده کنید. این بار هم مطمئن باشید که نوزاد در معرض هوا قرار نگیرد.

 

اگر نوزادتان را وقتی که به خواب رفت با پتو یا پوششی دیگر می‌پوشانید، یک لایه از لباس‌اش را قبل از این کار از تنش در آورید تا مطمئن شوید که او خیلی گرمش نمی‌شود.

 

چگونه از نوزادان در برابر آفتاب محافظت کنیم؟ - تصویر 5

 

نوزاد
تابستان
مراقبت
پوشاک
لباس
کودک
گرم
پنبه
نخی
مسافرت
شیر
کم‌آبی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه