کارهای پدرانه!

کارهای پدرانه!

 شهرزاد: «آینده» بخشی از زندگی هر نوزادی است که با تولدش توجه عمده پدر و مادر را به خود جلب می‌کند. این آینده نامعلوم معمولا خانواده‌ها را تشویق به انجام کارهایی می‌کند که تا حدی برطرف‌کننده نگرانی‌های آن‌هاست.

 

کارهای پدرانه! - تصویر 1

 

هرچند که انجام برخی از این کار‌ها اجباری است. البته این کار‌ها در کشور ما بیشتر جنبه اقتصادی دارد و پدر و مادر همه تلاش‌شان را می‌کنند تا بخشی از نیازهای مالی فرزندشان را در سال‌های جوانی و نوجوانی‌اش تامین کنند. اما اين توجه با تولد كودك به نوعي همه‌گير مي‌شود و مشاركت پدر و مادر را در همه زمينه‌ها مي‌طلبد.

 

از آنجا که مادران هفته‌های اول را در بستر و در حال آموزش نگهداری از نوزاد هستند، وظایفی هم برعهده پدران است که در مواردی باید تا موعدی مشخص انجام شود. با اين‌كه در کشور ما آقايان بهره‌ای از مرخصی دوران زایمان نمی‌برند، بهتر است برنامه‌ریزی دقیقی برای انجام این کار‌ها داشته باشید.

 

گام اول: گواهی ولادت

 

اولین گام شروع فعالیت پدران از‌‌ همان بیمارستان و گرفتن گواهی ولادت آغاز می‌شود. قبل از ترخیص مادر و نوازد باید بیمارستان گواهی تولد نوزاد را به شما بدهد. این گواهی برای گرفتن شناسنامه ضروری است. کار ساده‌ای است. ابتدا باید تمام کارهای اداری و مالی ترخیص را انجام دهید.

 

در بیشتر بیمارستان‌ها بخشی به همین نام فعالیت می‌کند. شما باید اصل شناسنامه و اصل کارت ملی والدین به همراه اصل قباله ازدواج را به این واحد تحویل دهید. پس از تایید، گواهی ولادت نوزاد با نام کامل پدر و مادر صادر می‌شود.

 

گام دوم: شناسنامه

 

این روند معمولا در خانواده‌ها کمی طول می‌کشد. با آن‌که ماه‌هاست از وجود فرزند و جنسیت او آگاهند و بی‌شک فهرست بلندبالایی از نام‌های دلخواه‌شان را آماده کرده‌اند، باز هم در انتخاب اسم دست دست می‌کنند. شاید برای همین است که اداره ثبت ‌احوال یک فرصت ۱۵ روزه، از تاریخ تولد نوزاد، برای دریافت شناسنامه قائل شده است.

 

تغییر نام کار بسیار سختی است و در فاصله زمانی کوتاه میسر نمی‌شود. پس همه فکر‌های‌تان را بکنید و نام مناسبی برای کوچولوی‌تان انتخاب کنید. اگر جزو پدر و مادرهایی هستید که اعتقاد دارید اسم فزرندتان باید تک و بی‌مانند باشد و چنین اسمی را انتخاب کرده‌اید، محض احتیاط کتاب و مرجعی که این نام در آن ذکر شده را با خود به ثبت‌احوال ببرید. اگر در معنا یا ریشه این اسم به مشکلی برخوردید، کتاب کمک بزرگی به شما می‌کند.

 

پدر، مادر یا قیم بچه می‌توانند برای دریافت شناسنامه اقدام کنند. برای این کار اصل شناسنامه پدر و مادر، گواهی ولادت صادر شده توسط پزشک یا ماما، فیش بانکی به مبلغ ۰۰۰‚۲۰ ریال نزد بانک ملی ایران به نام سازمان ثبت احوال کشور و حضور یکی از افراد ذکر شده، ضروری است.

 

اگر همه مدارک کامل باشد و قبل از ساعت ۱۰ صبح مراجعه و پرونده را تکمیل کنید،‌‌ همان روز شناسنامه را به شما تحویل می‌دهند. اگر نه، یک روز دیگر برای گرفتن شناسنامه باید وقت بگذارید.

 

گام سوم: بیمه‌های درمانی و تکمیلی

 

این کار متاسفانه دستورالعمل مشخصی ندارد و از بیمه‌ای به بیمه دیگر متفاوت است. مثلا در مورد بیمه درمانی تامین اجتماعی، کودک تا ۴۰ روز می‌تواند از بیمه مادر استفاده کند اما پس از آن باید، خود دارای دفترچه مجزا باشد، اما بیمه نیروهای مسلح از ماه آخر بارداری، دفترچه‌ای ۶ ماهه را برای نوزادان آماده می‌کند. (دلیل زمان کوتاه آن، نداشتن عکس و اسم مشخص است) به همین دلیل، در ماه‌های بارداری همسرتان، حتما این موضوع را پیگیری کنید.

 

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای صدور دفترچه بیمه درمانی نوزاد، شناسنامه والدین و نوزاد، نامه‌ای از سوی مرکزی که شما را بیمه كرده و فیش حقوقی شماست.

 

در مورد بیمه‌های تکمیلی چون این بیمه‌ها، گروهی هستند چنانچه پدر و مادر تحت پوشش چنین بیمه‌ای باشند، فرزند آن‌ها هم می‌تواند با دریافت کارت یا ثبت نام در کار ولی خانواده، از مزایای آن استفاده کند.

 

بیمه‌های تکمیلی از سوی واحد بیمه اداره‌ها و شرکت‌ها صادر می‌شود و نیازی نیست شما مراجعه کنید. از آنجا كه نام شما و همسرتان پیش از این، در این بیمه ثبت شده، با ارائه شناسنامه فرزندتان، او هم از خدمات بیمه‌های تکمیلی بهره‌مند می‌شود. ثبت و مراحل اداری این بیمه‌ها کمی زمان‌بر است اما از زمانی که هزینه آن از حقوق شما کسر شود، امکان استفاده از آن را دارید.

 

گام چهارم: حساب مسکن جوانان

 

تهیه مسکن همیشه یکی از دغدغه‌های جوانان و به تبع آن، خانواده‌های آن‌هاست. سال‌هاست که بانک مسکن حساب ویژه‌ای را راه‌اندازی کرده که بر اساس آن، والدین یا کسانی که قیومیت کودکی را برعهده دارند، می‌توانند به نام او حسابی باز کنند و ماهانه مبلغ مشخصی را برای سپرده‌گذاری در آن پس‌انداز کنند.

 

جمع‌آوری این پول در طول دوره‌ای ۱۵ تا ۱۸ ساله، رقم بالایی می‌شود که در ‌‌نهایت به دارنده حساب تقدیم می‌شود. البته این رقم بنا به میزان قسط‌های ماهانه‌ای که پرداخت می‌شود، متفاوت است اما حتی با پرداخت حداقل اقساط هم، در ‌‌نهایت و با توجه به تورم سالانه، عدد نهایی کمک زیادی به تهیه مسکن کودک شما می‌کند. فکر کنید از‌‌ همان ماه اول تولد به او پول توجیبی می‌دهید.

 

البته روان‌شناسان پیشنهاد می‌کنند این موضوع را با فرزندان‌تان در میان نگذارید چراکه ممکن است به واسطه اینکه آسایش خیال پیدا می‌کنند از درس خواندن و کارکردن طفره بروند.

 

این موضوع می‌تواند به صورت يك راز، تا زمانی که شما تشخیص می‌دهید باقی بماند. نکته دیگر این است که این پول تنها برای خرید خانه داده می‌شود و نمی‌توان فعالیت دیگری انجام داد. اطلاعات دقیق این نوع حساب پس‌انداز بسیار زیاد است و می‌توانید از سایت یا شعبه‌های این بانک دولتی، به جواب سوالات خود برسید.

 

گام پنجم: بیمه عمر

 

بیمه جزو صنعت‌هایی است که در ایران توجه زیادی به آن نمی‌شود و خیلی از ما اطلاع درستی در مورد آن‌ها نداریم. خیلی‌ها فکر می‌کنند پولی که به عنوان بیمه عمر پرداخت می‌کنند، تنها پس از فوت اشخاص به وارثان آن‌ها تعلق می‌گیرد و خود فرد نفعی از آن نمی‌برد. این تفکر کاملا اشتباه است.

 

شما در طول ۳۰ سال، مبلغی را که با بیمه‌گذار توافق کرده‌اید به شکل ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه یا سالانه پرداخت می‌کنید. این مبلغ در پایان این 30 سال، با احتساب سود و تورم سالانه رقم قابل توجهی می‌شود و در پایان این 30 سال به فردی که خود را بیمه کرده است، تعلق می‌گیرد.

 

هر جوان 30 ساله‌ای آرزو دارد در سال‌های جوانی، رقمی چند صد میلیونی در اختیار داشته باشد. او می‌تواند با این سرمایه‌گذاری شما ازدواج کند، هزینه تحصیل در داخل یا خارج کشور را به راحتی تامین کند، خانه بخرد یا شغلی را برای خود دست و پا کند. این رقم هم به شکل پلکانی حالت صعودی می‌گیرد و بر همین اساس میزان رقمی که در انتها دریافت می‌کنید، تغییر می‌کند.

 

شما می‌توانید از ماه‌های اول تولد فرزندتان، او را بیمه عمر کنید و نه تنها خود او، بلکه شما هم از آن سود ببريد. پس از یک یا 2 سال اول، از مبلغی که به بیمه پرداخت کرده‌اید، می‌توانید وام هم دریافت کنید؛ با شرایطی بسیار آسان‌تر از شرایط بانک‌ها. ضمن این‌که بیمه‌های عمر هزینه عمل‌های جراحی سنگین فرد بیمه‌شده را هم برای دفعات مشخصی می‌پردازند. این سرمایه‌گذاری علاوه بر این‌که به نفع فرزند شماست، به شما در تامین هزینه‌های رشد او هم کمک می‌کند.

 

گام ششم: حساب‌های بانکی تامین آتیه

 

مسلما دلیلی ندارد همه این موارد مالی را برای کودکتان انجام دهید و حق انتخاب بین بر‌ترین آن‌ها، با معیارهای شخصی‌تان را دارید. برخی بانک‌ها مانند بانک کشاورزی یا صادرات، حساب‌های سپرده‌گذاری ویژه‌ای برای کودکان و نوجوانان زیر یک سال دارند که بر اساس توافق ۵، ۱۰ یا ۱۵ ساله بسته می‌شود و ماهانه سود مشخصی می‌گیرد.

 

هرچه زمان سپرده‌گذاری بیشتر باشد، سود بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. این حساب به نام کودک شما باز می‌شود اما طبیعی است که چون به سن قانونی نرسیده، اجازه برداشت از آن با والدین است. شما می‌توانید هدایایی که اقوام و دوستان به دختر یا پسر کوچولوی شما می‌دهند را به عنوان اصل پول در حساب‌هایی از این دست، پس‌اندازه کرده و ماهانه یا سالانه مبلغی به آن اضافه کنید.

 

با این کار سود بیشتری هم به پول شما تعلق می‌گیرد. مدارک شناسایی کسی که حساب را باز می‌کند و کودک صاحب حساب برای افتتاح حساب لازم است.

 

گام هفتم: گذرنامه

 

گذرنامه‌های جدید، الکترونیک است و هر فرد، ‌در هر سن و سالی که باشد، می‌تواند گذرنامه‌ای جدا و اختصاصی داشته باشد، حتی نوزاد شما. از زمانی که نوزاد شما شناسنامه و نام داشته باشد، می‌توانید برای گرفتن گذرنامه او اقدام کنید. البته پیش از آن باید با مراجعه به محضر، اجازه‌نامه رسمی پدر را ثبت‌ کنید.

 

 مراحل گرفتن گذرنامه هم که مشخص است. فرم مخصوص را از دفا‌تر پستی دریافت و پس از تکمیل اطلاعات و پرداخت فیش بانکی به مبلغ ۷۵ هزار تومان در یکی از شعب بانک ملی و به حساب اداره گذرنامه، به یکی از دفا‌تر پلیس +۱۰ مراجعه و مراحل اداری را پشت سر می‌گذارید.

 

باید حتما از کودک‌تان عکس پرسنلی بگیرید و 3 قطعه آن را همراه خود ببرید تا در گذرنامه‌اش ثبت شود. در ضمن اثر انگشتش هم در پای برگه باید زده شود؛ هرچند که خیلی کوچک است!

گذرنامه
بیمه
هزینه
سود
تورم
کارکردن
درس خواندن
مسکن
کودک
حساب
بیمه‌های تکمیلی
شناسنامه
ترخیص
ولادت
پدر
نوزاد
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه